نه راهکار برای تند‌خوان واقعی شدن

نه راهکار برای تند‌خوان واقعی شدن

زمانی که تند خوان شویم، مطالعه ما چگونه می‌شود ؟

تصور کنید شروع کرده اید به کتاب خواندن و همچنان که کتاب ها را سریع می‌خوانید درک بالایی هم دارید و از اینکه به تند‌خوان هستید به خودتان افتخار می‌کنید. همچنین تصور کنید که محصل هستید و در زمان امتحان ها فقط حدود یک یا دو ساعت دروس را مرور کنید و آمادگی کامل را برای امتحان دادن بدست آورید.

 

تندخوانی واقعی با درک بالای هشتاد درصد چطور اتفاق اتفاق می‌افتد ؟

تند‌خوانی زمانی واقعی و خوب است که ما حتما درک بالایی داشته باشیم و‌گر‌نه که تند خوانی محصوب نمی‌شود.

برای رسیدن به مهارت تند‌خوانی باید یک سری عادت‌های غلط را کنار بگذاریم و همچنین یک سری مهارت جدید و عادت جدید را در خودمان ایجاد کنیم. این عادت ها به روش مطالعه ما و عظلاتی که در مطالعه مؤثر هستند و همچنین عملکرد مغز، ارتباط دارد.

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

عبارت خوانی کنیم :

ما خواندن و نوشتن را با کلمه خوانی یاد گرفته ایم . در زمانی که وارد مدرسه شدیم سال اول ابتدایی با واژه واژه خواندن با ثواد شدیم. بابا – نان – داد .   او – با – اسب – آمد . یادتان می‌آید ؟   این روش خواندن برای باثواد شدن بود و برای سال‌های اولیه تحصیل که حجم کتاب ها هم بسیار کم بود.

اما بعد از آنکه خواندن و نوشتن یاد گرفتیم باید بتوانیم با یک نگاه حد‌اقل نصف یک خط کتاب را بخوانیم تا به مهارت تند‌خوانی دست پیدا کنیم.

آموزش رایگان NLP (علم موفقیت) را از اینجا دریافت کنید

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

با چشم بخوانیم :

زمانی که ما با چشم می‌خوانیم، سریع‌ترین مسیر را برای خواندن و درک کردن انتخاب کرده ایم . ما می‌توانیم بلند بلند یا حتی با زمزمه شروع کنیم به خواندن اما این کار یک مسیر دیگر را تا درک کردن اضافه میکند که نیازی نیست . زمانی که مطالب کتاب را با زبان بازگو می‌کنیم داریم اطلاعات را دا چشم‌مان می‌بینیم و بعد از آن از گوشمان می‌شنویم و سپس به مغز ما انتقال پیدا میکند و درک می‌شوند. در حالی که نیازی به بلند خواندن نیست . چشم بهترین مسیر برای یاد‌گیری است.

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

درون خوانی نداشته باشیم :

بسیار در کارگاه های تند خوانی اتفاق افتاده است که افراد شروع می‌کنند به مطالعه و بعد از این که سعی می‌کنند عبارت خوانی کنند و با چشم مطالعه کنند به مسئله دیگری بر می‌خودند. این مسئله: چرا وقتی میخوانم یک چیزی در مغزم هم دوباره می‌خواند!؟

بله این از عادات نا مناسب برای مطالعه است که باعث می‌شود کند‌خوانی اتفاق بیفتد. گویا هر متنی را دو بار می‌خوانیم.  این عادت هم زمانی بوجود می‌آید که ما داریم خواندن و نوشتن یاد می‌گیریم.

سعی کنید متن زیر را سریع بخوانید : سریع سریع !   ۱ – ۲ – ۳   شروع :

«در داشنگاه کبمریج انگلتسان تقحیقی روی روش خوانده شدن کملات در مغز اجنام شده است که مخشص می کند که مغز انسان تهنا حروف اتبدا و اتنهای کلمات را پدرازش کرده و کمله را می خاوند. به هیمن دلیل است که با وجود به هم ریتخگی این نوتشه شما تواسنتید آن را بخاونید.»

بسیار خوب . حال برگردید و یک بار دیگر متن را با سرعت پایین بخوانید.  تعجب کردید !!؟  درست است . متن غلط های املایی زیادی داشت اما این مغز ما است که یاد می‌گیرد، نه تحلیل ما که به یادگیری منتج می‌شود.

پس وسواس را کنار بگذاریم و شروع کنیم به این که سریع بخوانیم تا تند‌خوانی اتفاق بیفتد.

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

حوزه دید‌مان را افزایش دهیم :

در زمان رانندگی می‌توانید بدون این‌که سرتان را یا چشم تان را بچرخانید، تابلو‌های کنار جاده را ببینید ؟

بله . زمانی که ما بتوانیم حوزه دید بالایی داشته باشیم می‌توانیم با یک نگاه کلمات بیشتری را بخوانیم . زمانی که چشم ما کلمه به کلمه پرش می‌کند تا بتواند کلمات را بخواند دچار خستگی می‌شود. اما زمانی که با یک نگاه بتوانیم ۵ یا ۶ کلمه را ببینیم می‌توانیم با پرش دید کمتری نگاه کنیم و به پیش برویم. برای افزایش حوزه دید سعی کنیم کلمه وسط خط کتاب را ببینیم و بدون پرش و چرخاندن چشم کلمات کناری هم بخوانیم.

حال متوجه شدیم که یکی از علت های خستگی و خواب‌آلوده شدن در هنگام مطالعه به چه علت است .

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

حواس‌مان به خط های کتاب باشد :

بسیار هستند که در هنگام مطالعه، خطی که مطالعه می‌کردند را گم می‌کنند و این باعث می‌شود از سرعت مطالعه ما کاسته شود.  ما می‌توانیم با این تمرین که یک راهنما مانند انگشت دست داشته باشیم تا خط کتاب را گم نکنیم، یاد بگیریم که خط های کتاب را به ترتیب پیش ببریم تا به مطالعه مطلوب و سریع برسیم .

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

چشم‌مان به عقب نرود :

زمانی که در هنگام مطالعه به طور غیر ارادی چشم به عقب برگردد کند‌خوانی اتفاق می‌افتد . قصد ما تند خوان شدن و مثلا، خواندن صد صفحه از یک کتاب معمولی در یک ساعت است.

اما زمانی که وسواس می‌کنیم و چشم ما هم یاد گرفته است که هر چند وقت یک‌بار به عقب برگزدد و مجددا بخواند تند خوانی اتفاق نمی‌افتد.

یاد بگیریم فقط جلو برویم .البته به این چند مهارت دیگری هم نیاز داریم.

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

چشم‌مان را تقویت کنیم :

یکی از عضلات مهم درگیر در مطالعه چشم است. زمانی که ما می‌خواهیم ورزش کنیم شروع می‌کنیم به گرم کردن تا در هنگام ورزش آسیب نبینیم. قبل از هر مطالع هم باید چشم‌های خود را گرم کنید با تمرین های دید نزدیک و دور با چرخاندن چشم تا در هنگام مطالعه چشم‌مان خسته نشود و آسیب نبیند . زمانی که با چشم های گرم شده و قوی شروع به مطالعه کنیم در هنگام تند‌خوانی چشم سرحال است و خواب هم به سراغ ما نمی‌آید.

 

آموزش رایگان تند‌خوانی و تقویت حافظه را از اینجا دریافت کنید

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

مغزمان را تقویت کنیم :

زمانی که مراحل قبلی را به درستی انجام دهیم، حال نیاز هست این حجم اطلاعات را مغز بتواند تحلیل کند و به خواطر بسپارد. زمانی که ما هر دو نیم کره مغز خودمان را فعال نگاه داریم و این دو نیم کره همانند دو بال برای پرنده یا دو پا برای انسان می‌باشد تا بتواند سریع پرواز کند و راه برود . اگر از یک بال یا یک پا استفاده شود این اتفاق سریع حرکت کردن اتفاق نمی‌افتد. بازی های فکری کنیم . بازی های ریاضی داشته باشیم تا مغزمان تقویت شود.

تند‌خوانی و تقویت حافظه
تند‌خوانی و تقویت حافظه

مهارت تمرکز را بدست آوریم :

 تمرکز به این معنی است که یک مدت زمان بالایی مثلا یک ساعت زا با توجه به این که عوامل مزاحم دور و بر ما هستند، روی یک موضوع بمانیم تا تمام شود . عامل های مزاحم مانند سر و صدا ها دیگر رفت و آمد های دیگر و غیره . تمرکز یک مهارت اکتسابی است یعنی با تمرین بدست می‌آید. زمانی که ما تمرکز نداشته باشیم و شروع کنیم به مطالعه گویا هیچ نخواندیم . فکرمان جای دیگر و نگاه‌مان بر کتاب است . تند خوانی با درک بالای هشتاد درصد به مواردی که گفته شد در کنار هم بستگی دارد و امکان‌پذیر است.از‌جمله تمرین هایی که می‌تواند به تمرکز ما کمک کند شمارش معکوس از صد به یک بدون وقفه و با سرعت یکنواخت و بدون خطا است. البته به یاد داشته باشید که همین تند‌خوانی هم باعث تمرکز بالا می‌شود. مانند زمانی که سریع رانندگی می‌کنیم و فقط حواس‌مان به رانندگی است.

آموزش غیر حضوری تقویت حافظه
آموزش غیر حضوری تقویت حافظه و تند خوانی

آموزش غیر حضوری تندخوانی و تقویت حافظه را از اینجا دریافت کنید

تمام مراحل بالا که در کنار هم قرار گیرند باید تند‌خوانی اتفاق بیفتد. 

در ابتدای کارگاه های تند‌خوانی و تقویت حافظه آکادمی توانگری افراد باور ندارند که بتوانند تند‌خوان شوند. اما با تمرین های علمی و پیگیری هایی که صورت می‌گیرد تا مدت سه هفته مسیر عصبی مهارت تند خوانی در مغز افراد شکل می‌گیرد و آنها از این که به این مهارت رسیدند متعجب می‌شوند.

محدودیت در ذهن ما است . خود را محدود نکنید. انسان یک موجود بینهایت است و اشرف مخلوقات. پس بخواهید تا بشود.

 آموزش رایگان عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس را از اینجا دریافت کنید

#توانگرـباشید

وحید قنبریان نایینی

مدرس مهارت های مطالعه و یادگیری

مهارت فردی و توانگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *